Kopīpašums- kas tas tāds?
Aizvien biežāk pie sludinājumiem, kuros piedāvā kucēnus parādās vārds Kopīpašums, kas tas tāds ir, un vai man tas der?
Principā, katram audzētājam ir sava formula kopīpašumam, un tas noteikti atšķirsies, kad runa ies par Kucēm un Suņiem.
Man vairāk pieredze ar Kucēm kopīpašumā, tāpēc varu paskaidrot savu skatījumu, uz šo opciju.
Principā, audzētājs, katru metienu plāno ar domu tādu, lai kaut ko atstātu sev turpmākam ciltsdarbam, lai turpinātu iesākto darbu un papildinātu līnijas. Lai "neapaugtu"ar daudziem suņiem mājās, audzētājs var piedāvāt kucēnu iegādāties uz Kopīpašuma līguma pamata. Katram audzētājam ir savi noteikumi un līguma punkti, bet galvenā doma ir tāda, ka audzētājs dod iespēju iegādāties metiena labāko
kucēnu par zemāku cenu , savukārt kopīpašnieks iegūst savās mājās metiena perspektīvāko kucēnu. Jātceras, ka ne visi kucēni izaug par lieliskiem ciltsdarba suņiem, ķiebeles augot var gadīties dažādas (var mainīties sakodiens, var parādīties kādas displāzjas pazīmes, traumas ar paliekošām sekām- situācijas ir daudz un dažādas), tāpēc varbūt kucēns nebūs izmantojams pavairošanā, bet viņš vēl joporjām būs lielisks ģimenes suns un labākais draugs.
Kādi ir ieguvumi no kopīpašuma abām pusēm?
* Audzetājs neapaug ar pārlieku lielu suņu kompāniju mājās;
* Kopīpašnieks iegūst metiena perspektīvāko kucēnu;
* Audzētājs apmaksā sunim obligātās veselības pārbaudes, obligātos izstāžu apmeklējumus un citus ar ciltsdarbu saistītus izdevumus (ja savstarpēji nevienojas par savādāku kārtību), savukārt kopīpašnieks apmaksā visu ar ikdienas uzturēšanu saistītos izdevumus.
*Kopīpašiekam vienmēr ir kur atstāt suni savas prombūtnes, atvaļinājuma vai tmldz. laikā;
*Kopīpašuma termiņš parasti ir līdz suņa 5/6 gadu vecumam (kā puses vienojas, vai nu uz termiņu, vai metienu skaita), un pēc kopīpašuma darbības laika beigām suns 100% pāriet kopīpašnieka īpašumā, līdzi saņemot arī visus ar suni saistītos izstāžu papīrus, veselības pārbaudes utt.
Lietas, kas būtu jāzin apsverot šo iespēju:
Kopīpašniekam ir jānodrošina sunim teicam pilnvērtīgs uzturs, laba audzināšana un suns jauztur labā kondīcijā.
Kopīpašums neuzliek par pienākumu pašam apmeklēt izstādes, ja nav tādā vēlēšanās, parasti obligātās izstādes iziet/organizē audzētājs.
Audzētājs bez pamatojuma, nevar kopīpašniekam atņemt/atsavināt suni (tikai gadījumos, ja audzētājs uzskata, ka sunim netiek nodrošināti pilnvērtīgs uzturs, suns ir badināts, dzīvo sliktos apstākļos vai tmldz.)
Kopīpašniekam nav nepieciešams iestāties šķirnes klubā/maksāt biedra naudas utt.
Visi izstāžu apmeklējumi tiek saskaņoti laicīgi, lai abām pusēm tas neradītu neērtības.
visus ar suņa grūtniecību saistītos izdevumus (pārošana, apsēklošana, testi) sedz audzētājs, un metiena uzturēšana tostarp ir uz audzētāja pleciem.
Kuce grūtniecības laikā ar metienu atrodas pie audzētāja.
Kopīpašums Jums nederēs ja:
* Vienīgais iemesls suņa uzņemšanai Jūsu mājās ir letāka kucēna cena, jo suņa uzturēšana,apmācība, aprūpe, un pilnvērtīga uztura nodrošināšana maksās tik pat cik pilnas cenas kucēnam;
* Ja jums nepatīk doma, par to ka sunim būs pēcnācēji, ka sunim jāapmeklē izstādes, ka metiens tiek uzturēts audzētāja mājās;
* Ja jūs nevēlaties uzklausīt un ņemt vērā audzētāja ieteikumus par suņa labturību, pilnvērtīgu uzturu, un audzināšanu;
* Ja jums ir neskaidrs kopīpašuma līgums, un audzētājs nespēj vai nevēlas Jums izstāstīt detaļas.