Kucēna cena
Ļoti bieži, nākas dzirdēt jautājumu, kapēc kucēni ir tik dārgi? Es noteikti nespēšu visu uzskaitīt sīkās detaļās, bet ticiet man, tas nav nedz biznesa plāns ar milzu peļņas iespējām, nedz atvaļinājums Balī vai Taizemē. Kucēnu audzēšana nav medus maize, bet tik un tā mēs, šķirnes entuziasti to darām, jo mērķis ir izkopt un attīstīt šķirni :) Es protams, nevaru to pašu apgalvot par pilnīgi visiem audzētājiem, jo Latvijā diemžēl ir gana daudz saucamie "kaktu audzētāji"kas producē metienu pēc metiena, bez padziļinātas plānošanas, bez attiecīgas aprūpes mātei un kucēniem, un bieži vien neatdekvātos, šauros apstākļos, bez jebkādām hiegēnas normām, barojot suņus ar zemas kvalitātes- lētu ēdienu, izlaižot vakcinācijas, neveicot nepieciešamās veselības pārbaudes un tmldz.. Tas no kā Jūs izvēlaties nopirkt savu kucēnu, jau ir jūsu lēmums, bet manos spēkos ir vismaz mēģināt paskaidrot, kāpēc LABAS IZCELSMES TĪRŠĶIRNES KUCĒNS MAKSĀ DĀRGI, un tas nekad nemaksās 200-400 eiro..
Tātad sāksim ar pašu vienkāršāko..
..Katram metienam būtu jābūt tādam, ka pašam audzētājam no kombinācijas plāna vien jau aizraujas elpa, un jācenšas darīt viss, lai pēcnācēji būtu labāki par vecākiem, un censties izskaust sliktāko..
Ne katrs suns, kuram ir ciltsraksti ir piemērots pavairošanai. Vienmēr ir jāizvērtē suņa veselības pārbaudes, ģenētika, iedzimtība, eksterjers, temperiments, atbilstība un novirzes no standartiem. Pēc manas pieredzes varu teikt, ka ideālu suņu nav, ir tikai maksimāli pārdomāta kombinācija, kas abu vecāku komplektācijā viens otru papildina, izceļ labāko, un novērš defektus, jo būsim reālisti, katram sunim ir kāds mīnus. Kads varbūt ir EIC nēsātājs, kādam ir zemāki krusti, mazāka priekša, labāks astes novietojums, tumšākas acis, labāka krāsas pigmentācija, kādam ir pilns zobu komplekts, kādam trūkst P vai C zobs.. Tās visas ir nianses, kas jāņem vērā piemeklējot kavalieri kucei, un es vēl nemaz neesmu sākusi runāt, par cilstrakstu saderību, radniecīgumu, uzbūves tipiem, krāsu ģenētiku, ģenētisko testu saderību un suņa pieejamību. Ja kāds man saka, ka viņam ir grūti izvēlēties ko šodien vilkt mugurā, es teikšu- pamēģiniet atrast savai kucei piemērotu suni un sapratīsiet, kas ir grūti.
piemērs: Mūsdienās gana reti, bet vēl pastāv tādu dažu "audzētāju" indivīdu neapdomīgā rīcība, kā pārošana uz simpātiju vai čomu pamata- t.i. man ļoti patīk kaimiņu dzeltenais puika, tāpēc es viņu pārošu ar savu šokolādes kuci, un tad jau redzēsim kas sanāks, jo katrai kucei, taču kaut reizi dzīvē vajag kucēnus- NĒ, NĒ, NĒ- kā jau teicu, fakts, ka sunim ir cilstraksti nenozīmē, ka suns ir piemērots pavairošanai, vēljovairāk nepārdomātai, un rūpīgi neizplānotai..
TĀTAD -Solis nr.1.
Man ir laba kuce, kura manupārt ir piemērota pavairošanai, ar ko es sāku?- Tātad, jebkuram sunim jāsaņem izstāžu novērtējums. Reģistrācija izstādei maksā sākot no 20-100 eiro + atkarībā no lokācijas vietas+ degvielas izdevumi+ viesnīca+ hendlera pakalpojumi. Minimālais nepieciešamais būtu ap 3 izstādēm ar labu novērtējumu, bet realitāte ir tāda, ka audzētāji cenšās apmeklēt gan Nacionālās , gan Internacionālās, gan Šķirnes specializētās izstādes. Izstādes notiek gan Latvijā, gan ārpus tās. piemēram: Internacionālās izstādes apmeklējums Polijā vai Lietuvā, Igaunijā izmaksās sākot no veiksmīgā gadījumā 45-120eiro tikai par reģistrāciju+ pārējie izdevumi. Kad ir sapelnīti nepieciešamie sertifikāti izstādēs, tad lai noformētu Čempiona titulu, tad atkarībā no Čempiona valsts un veida, cenas titula noformēšanai svārstās no 7-40 eiro par diplomu. Jāpiemin, ka lai suns varētu apmeklēt izstādes, bieži vien irnepieciešama papildus apmācība, kas vidēji par reizi maksā ap 10-15 eiro, atkarībā no treniņu vietas un lokācijas. Tālāk, piemēram, gludspalvainos retrīverus nepieciešams safrizēt pirms izstādes, veiksmīgā gadījumā īpašnieks iemācās to darīt pats, bet profesionāļa pakalpojumi maksā ap 50-70eiro. Arī tad ja to iemācās darīt pats profesionālie kosmētiskie līdzekļi nav nedz lēti, nedz viegli nopērkami.
Darba diplomi. Te gan jāsaka,tā ir izvēles opcija un nav starp obligātajām ciltsdarba prasībām, un bieži vien arī atkarīga suņa piemērotības, bet ja suņa īpašnieks vēlas savam sunim nokārtot darba diplomu, piemēram medību apmācības, tad jāsāk ir ar apmācību, kas par nodarbību ir ap 10eiro, dalības maksa eksāmenā sākot no 35 eiro+ starptautiskā diploma noformēšana, ja atmiņa mani nepieviļ arī ap 30 eiro. Un tas ir veiksmes gadījumā, ja izdodas nokārtot eksāmenu ar pirmo piegājienu, un ja eksāmens notiek Latvijā. Ja eksāmenu izvēlas kārtot Igaunijā vai Somijā+ tad papildus izdevumus veido+nakstmītne+ ceļa izdevumi. Jāpiemin, ka Igaunijā un Somijā šīs pārbaudes ir nedaudz dārgākas, kā Latvijā, bet krietni regulārākas.
Tālāk, suņiem ir nepieciešamas obligātās veselības pārbaudes. Displāzijas pārbaudes Latvijā maksā līdz 150eiro, Lietuvā līdz 110 eiro, Igaunijā sākot no 200 eiro. Acu pārbaudes ir ap 30eiro, un tās būtu vēlams atkārtot ik pēc 2 gadiem. Ģenētiskie testi atkarībā no iedzimstības pēc vecākiem sākot no 38- 250 eiro.
Solis nr.2.
Kad ir saņemti nepieciešamie izstāžu novērtējumi, un veselības pārbaudes atļauj veikt suņa izmantošanu cilstdarbā, ir jāpiemeklē piemērots partneris kucei. Un te sākās "izklaides". Kad ir atrasts piemērots partneris, tad rodas izvēles iespējas. Atkarībā no suņa lokācijas vietas, var suni izmantot naturālā veidā, vai ja suns atrodas, tālu un pie tā ir sarežģīti nokļūt ideālajā dienā, tad var izvēlēties mākslīgo apsēklošanu. Arī šeit opcijas ir divas, viena ir ar atsavaidzinātu spermu (chilled seemen) vai sasaldētu spermu (frozen seemen). Un izmaksas uz šo momentu ir aptuveni šādas:
* Progesterona testi, īstās dienas precizēšanai, ja audzētājs to vēlās precizēt ap 10eiro par reizi- parasti nepieciešamas 2-5 reizes atkarībā no kuces cikla garuma
* Attārpošana pirms grūtniecības un grūtniecības laikā ap 15 eiro
* Ceļojums pie izvēlētā suņa atkarībā no lokācijas vietas no 50-2500eiro (aviobiļetes, prāmis, viesnīca, degvielas izdevumi utc.)
* Pārošanas maksa suņa īpašniekam no 600-2000 eiro, atkarībā no suņa izcelsmes, popularitātes, reproduktivitātes utt.
* Ja izvēlas mākslīgo apsēklošanu:
** Spermas glabāšanas+transportēšanas+ konteiners atdzesētai spermai no 90-150 eiro, saldētai spermai ap 700-1300 eiro;
** Spermas noņemšanas izdevumi vetārstam- atdzesētai spermai 150-200 eiro, saldētai spermai ap 400 eiro;
** Transports/piegāde atdzesētai spermai 100-500 eiro, saldētai spermai 600-1000 eiro.
** Apsēklošana 70-400 eiro. (piebilde, ka ar saldētu spermu apsēklošana tuvākā opcija ir vai nu Somija vai Lietuva attiecīgi klāt arī ceļošanas izdevumi)
* Ultrasonogrāfija grūtniecības noteikšanai 25-55 eiro
* Herpes vakcīna (piesardzības pasākums-izvēles opcija, bet ir audzētāji, kas izvēlas šo vakcināciju veikt, jo tas ir biežākais cēlonis grūtniecības "izkrišanai" un kucēnu bojāejas gadījumos gan grūtniecības laikā, gan pēc dzemdībām), nepieciešamas 2 vakcinācijas, katra 50 eiro= 100 eiro.
* Papildus barības elementi grutniecības laikā kucei, vitamīni, minerālvielas, augstas kvalitātes ēdiens ar piemērotu saturu grūtniecēm un laktējošām kucēm.
Neviena no šīm izmaksam negarantē, ka grūtniecība iestāsies pirmajā mēģinājumā vai, ka kuce pilnībā iznēsās kucēnus, vai, ka metienā piedzims vairāk kā viens vesels kucēns!!!
Viss jauki, ja viss sanāk un nav nekādu problēmu.. Bet dzīvē gadās visādi, ja, piemēram ,notiek kas neplānots, un, piemēram, Dzemdības nenoris kā plānots un ir nepieciešams ķeizargrieziens?! Ķeizargrieziens ap 200-300eiro, atkarībā no diennakts stundas, un ņemot vērā, ka kucēm patīk sākt dzemdēt naktīs un ļoti agrās rīta stundās, spriediet paši, diennakts klīniku cenrāži ir stipri līdzīgi, un it nebūt ne draudzīgi suņu saimnieku maciņam.
Ja viss noris veiksmīgi..
Ja kuces grūtniecība ir pastiprināta, tad audzētājs var sākt gatavoties kucēnu sagaidīšanai. Jautājums, kur kucēni dzīvos?- citi dod priekšroku kucēnu kastēm (visbiežāk koka konstrukciju), bērnu peldbaseinam, vai vienkārši norobežotai vietai mājās- attiecīgi no izvēles un gaumes, tad arī izdevumi par vietiņas iekārtošanu. Kad kucēni ir paaugušies, un ja laikapstākļi atļauj, tad mazajiem jāsagatvo vietiņa ārā- vai nu tā ir paštasīta sētiņa, vai voljēriņš, vai speciāli norobežojošie paneļi- pieļauju ka izmaksas var būt dažādas..
Kopumā vērā ņemamie izdevumi uz metiena izaudzēšanu ir aptuveni šādi:
* Kucēnu kaste (pašu veidota, vai nopirkta gatava) no 15-250 eiro
* Dzemdību komplekts- Mitrumu savācošie paladziņi, termometrs, šķēres, striķīši vai sisksniņas identifikācijai, gumijas cimdi, dvieļi u.c.
* Ja metiens ir liels, tad kuces ēdienkartes apjoms pieaug par aptuveni par 25% un no katras nedēļas uz katru kucēnu vēl 25% nepieciešamās pārtikas apjoms palielināsies. Vidēji 8 retrīveru kucēnu māte var vidēji apēst aptuveni 7-8kg sausās barības nedēļā. (vidēji barības maisa iepakojuma cena ap 50 un vairāk eiro)
* Papildus barība mātei un kucēniem uz piebarošanas laiku, un patstāvīgās ēšanas laiku- maltā gaļa, biezpiens, jogurti un tmldz.
** Kucēnu piebarošanu parasti uzsāk (atkarībā no metiena lieluma, vai kucei pietiek piena visu kucēnu pabarošanai) 3-4 nedēļu vecumā.
4 nedēļas vecs kucēns vidēji dienā apēd ap 250g sausās barības un ap 200g gaļas. Apēdamās barības apjoms pieaug kucēnam augot un attīstoties.
* Kucēna reģistrācija un novērtēšana audzētāja klubā maksā 10 eiro par kucēnu (atkarībā no kluba)
* Kucēna reģistrācija federācijas ciltsgrāmatā 9 eiro par kucēnu, ja kucēnam nepieciešami eksporta cilstraksti + 40 eiro.
* ES potēšanas pase, pirmā vakcinācija un mikročipa identifikācija+ veterinārārsta pakalpojumi ap 35 eiro par kucēnu.
* Kucēnu regulāra attārpošana vidēji ap 5 eiro uz kucēnu (nepieciešama ik pēc 10-14 dienām)
* Kucēnu paciņas/pūriņš (rotaļieta, barība pirmajām dienām, siksniņa, kaku maisiņi, kārumi utt.pēc audzētāja ieskatiem) ap 45-60 eiro uz paciņu.
* guļvietas kucēniem, rotaļietas augšanas procesam un nodarbinātībai/attīstībai, graužamās rotaļlietas, kārumi u.c.
* paladziņi, skaidas, pakaiši, avīzes, granulas utml. tīrībai un komfortam. Ticiet man, jūs nespējat iedomāties, cik daudz peļķītes un čupiņas ir spējīgi saražot kucēni.
* medikamenti, barības papildelementi, jo būsim reālisti, visiem reiz piemetas caurreja, sastreikojas kuņģis vai tmldz.
* LDC reģistrācija 3,5-7 eiro par kucēnu (atkarībā no tā vai to dara pats, vai lūdz palīdzību vetārstam)
Var nākties arī pieredzēt negaidītas situācijas, tad tie ir papildus veterinārārsta izdevumi, ja kādam kas notiek, plus vēl ja gadās liels metiens un kuce nespēj pabarot visus mazuļus ar pienu, tad nākas tos piebarot ar pudelīti (t.i. sausā piena maisījumi), un barošana notiek ik pēc 2-4h- tātad audzētājam jānodrošina kucēnu aprūpe ar savu klātbūtni 24/7.
Kad mazie sasniedz vecumu un drīkst doties uz jaunajām mājām (parasti tas ir ap 8- 9 nedēļu vecumu)
Rets gadījums, kad visiem mazajiem metienā ir perfekts sakodiens, puikām ir abi testikuli,bet ja tā notiek- varam priecāties, tad kucēnam var piemērot pilnu cenu. Ja tomēr, gadās kādam ir šķībāks sakodiens, vai tikai viens testikuls, tad atkarībā no "šķirnes brāķīša" parasti kucēnam piemēro zemāku cenu. Normālā situācijā, ja, piemēram, puikam ir tikai viens testikuls, tad šādā situācijā piemēro 1/2 vai par 1/3 zemāku cenu. Jauki, ja visi kucēni aizbrauc mājās 8-9 nedēļu vecumā, bet dzīvē tā notiek reti, kāds parasti aizsēžās ilgāk, tad kucēnam jāveic atkārtotā vakcinācija + trakumsērgas vakcinācija uz (3 mēn.vecumu), kucēni ir jāsocializē, un jānodrošina ar kvalitatīvu pārtiku.
Lietas ko nevar izmērīt naudā..
* laiks ko pavada esot mājās "dekrētā" ar kucēniem, un pie tam, ja ir nepieciešama īpaša aprūpe kucei pēc ķeizargrieziena, kucēnu barošana ar pudelīti-ut.t.- cik Jums šķiet būtu godīga alga cilvēkam par šādu darbu 24/7?
*Laiks ko pavada visos izbraucienos uz izstādēm, pārošanas braucieniem. Laiks ko pavada pētot un meklējot suņus, izzinot ciltsrakstus, pētot ģenoloģiju, studējot un tmldz.
* Komunikācija ar jaunajiem kucēnu saimniekiem, visi garie e-pasti, garās telefona sarunas, ciemošanās, tas nav Copy-Paste variants, jo katrs cilvēks nāk ar saviem jautājumiem un dzīves pieredzi.
Audzētāja atbildība par kucēniem nebeidzas tajā brīdī, kad kucēns aizbrauc uz jaunajām mājām- bieži vien tā ir draudzība ar suņa ģimeni daudzu gadu garumā.
Audzētājam ir jābūt spējīgam palīdzēt ģimenēm/saimniekiem atrisināt kucēna audzināšanas problēmas, vai ja saimnieks kāda iemesla pēc pārdomā un vēlas no kucēna atteikties, ir jābūt spējīgam kucēnam atrast jaunus saimniekus. Jāpalīdz saimniekiem ar padomiem audzināšanā, barošanā, apmācībā, vēdera kaitēs un citos pušumos. Jums šķiet, ka tas ir nieks?- bet katra šāda telefona saruna atrauj Tevi no ikdienas darbiem, prasa laiku problēmas risinājumam, un mums visiem diennaktī ir tikai 24stundas.. Un es par to nesūdzos, man patīk zināt, kā maniem "bērniem"klājas, es gribu tikai to, lai cilvēki saprastu, ka suņu audzēšana ir atbildīgs darbs, kas prasa savus ieguldījumus gan finansiāli, gan emocionāli..
Saliekot šo visu kopā, jūs sapratīsiet, ka izdevumi, kas ielikti, lai vispār nonāktu līdz plānam par pavairošanu, un pats pārošanas un gaidīšanas process, plus vēl kā minimums 2 mēnešu darbs ar jau piedzimušajiem kucēniem nav vieglprātīgs biznesa plāns, bet gan dārgs hobijs, kurš labākajā gadījumā, varbūt nosedz izdevumus. Jūs gribēsiet zināt, kāpēc tad mēs vispār to darām?- Tāpēc ka, mūsu mērķis ir izkopt un attīstīt šķirni, lai sev iegūtu teicamu pēcnācējus, ar kuriem turpināt ciltsdarbu. Tas ir azarts, kas rodas ar suņiem ikdienā strādājot, daudz patīkamu un pozitīvu brīžu, ko sniedz labākais draugs- SUNS! :) Un visas uzvaras sacensībās, izstādēs, triālos ir tikai bonuss brīvā laika pavadīšanai kopā ar tik pat dulliem cilvēkiem.
Vislabākā sajūta audzētāja statusā ir apziņa, ka Tevis audzētais kucēns ir vesels, priecīgs, labi aprūpēts un viņa saimniekiem ir pats labākais draugs pasaulē, kurš nekad nenodos, nepievils un vienmēr būs blakus.. Cerams, daudzus un laimīgus gadus...